#APB Pre-Ranking Phase Round 2 results (49 kg, 56 kg, 64 kg and 69 kg)

30 November 2014 News
Aiba Pro Boxing EUBC Photogallery Day 2

Aiba Pro Boxing EUBC Photogallery Day 2

Lausanne, 30 November 2014 – Foshan, Novosibirsk, Buenos Aires and Baku hosted the APB Pre-Ranking Round 2 matches of the Light Fly, Bantam, Light Welter and Welter categories with the following results:

 

LIGHT FLY 49 KG – SATURDAY, 29 NOVEMBER (19:30 GMT+8)
Location: Foshan – Venue: Lingnan Pearl
Match results:

19:30: David AYRAPETYAN (RUS) W.P. (60:54/ 60:54/ 59:55) vs Leandro BLANC (ARG)

20:00: Patrick LOURENCO (BRA) vs Birzhan ZHAKYPOV (KAZ) W.P. (55:59/ 54:60/ 54:60)

20:30: Carlos QUIPO (ECU) W.P. (59:55/ 59:55/ 59:55) vs Mark Anthony BARRIGA (PHIL)

21:00: Zhonglin WU (CHN) vs Bin Lyu (CHN) W.P. (55:59/ 55:59/ 55:59)

 

Highlights:

Bin Lyu, AIBA Youth World Boxing Champion 2012, defeated Zhonglin Wu, the current China National Champion, on points.

 

BANTAM 56 KG – SATURDAY, 29 NOVEMBER (21:30 GMT-3)
Location: Buenos Aires – Venue: ABF Arena

Match results:

21:30: Yoni BLANCO (VEN) vs Benson NJANGIRU (KEN) W.P. (56:58/ 56:58/ 56:58)

22:00: Selcuk EKER (TUR) vs Javid CHALABIYEV (AZE) W.P. (54:60/ 56:58/ 55:59)

22:30: Jiawei ZHANG (CHN) vs Robenilson VIEIRA DE JESUS (BRA) W.P. (55:59/ 59:55/ 57:57)

23:00: Khedafi DJELKHIR (FRA) vs Alberto MELIAN (ARG) W.P. (56:58/ 55:59/ 55:59)

 

Highlights:

Alberto Melián, WSB Season IV Individual Champion and London 2012 Olympian, defeated Khedafi Djelkhir, Olympic Silver medallist from Beijing 2008, on points.

 

LIGHT WELTER 64 KG – SATURDAY, 29 NOVEMBER (17:00 GMT+6)
Location: Novosibirsk – Venue: SKK Sever

Match results:

17:00: Carlos AQUINO (ARG) W.P. (58:56/ 56:57/ 57:57) vs Evaldas PETRAUSKAS (LTU)

17:30: Vyacheslav KYSLYTSYN (UKR) vs Boris GEORGIEV (BUL) W.P. (54:60/ 55:59/ 56:58)

18:00: Juan Pablo ROMERO (MEX) vs Abdelkader CHADI (ALG) W.P. (56:58/ 56:58/ 57:57)

18:30: Armen ZAKARYAN (RUS) W.P. (60:54/ 60:54/ 60:54) vs Artem HARUTYUNYAN (GER)

 

Highlights:

Armen Zakaryan, European Boxing Champion 2013, defeated Artem Harutyunyan on points.

 

WELTER 69 KG – SATURDAY, 29 NOVEMBER (19:30 GMT +4)
Location: Baku – Venue: Sarhadchi Complex

Match schedule:

19:30: Rayton OKWIRI (KEN) vs Onur SIPAL (TUR) W.P. (56:58/ 54:60/ 55:59)

20:00: Marcos NADER (AUT) vs Eimantas STANIONIS (LTU) W.P. (55:59/ 56:58 / 54:60)

20:30: Denys LAZAREV (UKR) vs Andrey ZAMKOVOY (RUS) W.P. (55:59/ 54:60/ 55:59)

21:00: Gyula KATE (HUN) vs Tamerlan ABDULLAYEV (AZE) W.P. (58:56/ 56:58/ 56:58)

 

Highlights:

Rayton Okwiri, third in the All African Games 2011, lost on points against Onur Sipal, a Beijing 2008 Olympian.

Tags
2nd euro cup8th nations cupadem jashariahmet comertAIBAalbenaAnapaAnders Holmbergantalyaarmeniaassisiazerbaijanbakubalkanbeegeebelarusbelgradebelgrade winnerBIHbocskai istvan memorialboris van der vorstbornemisszabornemissza memorialbotevgradbotvibotvinnikboxamboxingboxngbrandenburg cupbudapestbulgariacastellonchampionshipschemistry worldcupcologne boxing world cupcroatiaCzech Boxing Associationczech republicdanas pozniakasdanish boxing associationDavid Kvachadzedebrecendomenique natodutch boxing associationEindhovenekaterinburgeliteelite womenemil jecheveubceuropean championshipseuropean gameseuropeanchampionshipsEyüp Gözgeçfeliks stammfinalsfinlandfisufrancefranco falcinellifrancofalcinelligalatigeebeegeorgiagermanygliwicegolden beltgolden gloveGolden Glove of Vojvodinagolden gonggomelgovernor cupgrand prixgreat silk waygreecegroznyGrzegorz NowaczekhallehamburghelsinkiherzegovinaHeydar Aliyev Cuphungarian boxing associationhungaryIndiaistanbulitalyjulius tormajuniorjunior nations cupjuniors nations cupkadyrovkaunaskharkivklimanov memorialkolchin memorialKonstantin Korotkovkorotkov memorialkosovoKőszeglah nimanilars brovilLee Pullenlithuanialive streamingliventsevLivestreamingmadridMagomed Salam Umahanov Memorialmartina la pianaMediterranean gamesmeetingmemorial vllazniaminskminsk 2019moldavian beltmoldova boxing federationMoscowMr. Haralambos Svinelismurcianations cupnetherlandsnewsletternicolae lincanikolai mangerodessaolympicgamespanathinaikospassion for boxingpassion for boxing awardpavlyukovpernell whitakerpetroleum countriespodgoricapolandpolish boxing federationpraguepresidentqueen of the ringRahimovray silvasresultsromaniaRomeroseto degli abruzziRotterdamrussiarussianSandor CsotonyisarajevoschoolboysschoolgirlssemifinalsSerbiasilesiansimon trestinSimon Trestin memorialskopjesloveniaslovenia openslovenske konjicesocikassofiasomborspainspanish boxing federationsportst. petersburgstrandjasuboticaSvata Žáčekswedentammertammer tournamenttamperetbilisiteamthe star of the ringtournamenttouurnamenttraining campturkeyturkish boxing federationukraineumakhanovunder 22under22urkaineusti nad labemuzbekistanvalenciavalladolidVasilii ChirtocavilniusvladikavkazvrbaswarsawWladimir KlitschkowomenboxingwomenEUBCworld championshipsworld cup of petroleum countriesworldboxingchampionshipsworldchampionshipsyekaterinburgyouthyouth olympic gamesyouth womenyoutholimpicgamesYouthOlympicGamesyoutubezagreb