Felisk Stamm Memorial 2013: The Final Results and Rankings

24 April 2013 News

teaser1Jubilee of XXX International Tournament of Papa Stamm yesterday (26th April) come to its end. After 13 final matches (10 male and 3 female) the gold medals got to their new owner. Turkish boxers got rid of the rest of competitors, winning 11 medlas (2 gold, 2 silver and 7 bronze) out of 40. Brazilian team was the runner up in the medal standing due to 2 gold and 1 Bronze medals. Russia got the third place with 1 gold medla and 3 bronze ones.

 

HERE ARE THE RESULTS:

 

WOMEN FINALS RESULT

WOMEN MEDALS

MEN FINALS RESULT

MEN MEDALS

MEDAL STANDING

TEAM RANKING

Below the Finals Bouts per each categories:

Men

49 Kg: Vasilij Egorov (RUS) vs Patrick Lourenco (BRA) 15-17

52 Kg: Vasilij Vektin (RUS) vs Andrew Selby (WAL) 9-14

56 Kg: Selcuk Eker (TUR) vs Mehmed Topcakan (TUR) 11- 11+

60 Kg: Bunyamin Aydin (TUR) vs Robson Conceicao (BRA) 9-14

64 Kg:Avak Uzlian (RUS) vs Fatih Keles (TUR) 11-14

69Kg: Tomasz Kot (POL) vs Souleymane Cissokho (FRA) 7-14

75Kg: Antony Fowler (ENG) vs Ireneusz Zakrzewski (POL) 9-8

81Kg: Lawrence John Osouke (ENG) vs Pavel Silyagin (RUS) 8-15

91Kg: Aleksey Sevastianov (KAZ) vs Jai Opetaia (AUS) 16-10

+91KG:Sergei Verveiko (POL) vs Frazer Clarke (ENG) 18-12

 

WOMEN

51KG: Mandy Bujold (CAN) vs Zhaina Shekerbekova (KAZ) – 7 – 10

60KG: Yana Alekseevna (KAZ) vs Oleksandra Sydorenko (UKR) – Sydorenko Won due to WO

75Kg:Marina Volnova (KAZ) vs Lidia Fidura (POL) 10 -18

 

 

Tournament Schedule:

April 22  all day        Arrival of delegations

8.00 pm                   Technical Meeting

 

April 23   7-9 am  Medical exam, General weight-in,

9.30 – 10.00        Medical check for R/J

10.30-11.30 am    Technical Meeting and Official draft

1.00 pm               Preliminaries (I series)

4.30 pm               Opening Ceremony

5.00 pm                Preliminaries (II series)

 

April 24   7-8 am      Medical exam,. weight-in,

1.00 pm                   ¼  Finals (I series)

5.00 pm                   ¼  Finals (II series)

 

April 25   7-8 am      Medical exam,. weight-in,

11 am                     ½  Finals (I series)

5.00 pm                 ½  Finals (II series)

 

April 26  8-9 am        Medical exam,. weight-in,

6.15 pm                    Finals (Official Ceremony)

 

 

 

April 27  till 12 pm     Departure of delegations

 

LIVE SCORE – CLICK HERE

Tags
2nd euro cup8th nations cupadem jashariahmet comertAIBAalbenaAnapaAnders Holmbergantalyaarmeniaassisiazerbaijanbakubalkanbeegeebelarusbelgradebelgrade winnerBIHbocskai istvan memorialboris van der vorstbornemisszabornemissza memorialbotevgradbotvibotvinnikboxamboxingboxngbrandenburg cupbudapestbulgariacastellonchampionshipschemistry worldcupcologne boxing world cupcroatiaCzech Boxing Associationczech republicdanas pozniakasdanish boxing associationDavid Kvachadzedebrecendomenique natodutch boxing associationEindhovenekaterinburgeliteelite womenemil jecheveubceuropean championshipseuropean gameseuropeanchampionshipsEyüp Gözgeçfeliks stammfinalsfinlandfisufrancefranco falcinellifrancofalcinelligalatigeebeegeorgiagermanygliwicegolden beltgolden gloveGolden Glove of Vojvodinagolden gonggomelgovernor cupgrand prixgreat silk waygreecegroznyGrzegorz NowaczekhallehamburghelsinkiherzegovinaHeydar Aliyev Cuphungarian boxing associationhungaryIndiaistanbulitalyjulius tormajuniorjunior nations cupjuniors nations cupkadyrovkaunaskharkivklimanov memorialkolchin memorialKonstantin Korotkovkorotkov memorialkosovoKőszeglah nimanilars brovilLee Pullenlithuanialive streamingliventsevLivestreamingmadridMagomed Salam Umahanov Memorialmartina la pianaMediterranean gamesmeetingmemorial vllazniaminskminsk 2019moldavian beltmoldova boxing federationMoscowMr. Haralambos Svinelismurcianations cupnetherlandsnewsletternicolae lincanikolai mangerodessaolympicgamespanathinaikospassion for boxingpassion for boxing awardpavlyukovpernell whitakerpetroleum countriespodgoricapolandpolish boxing federationpraguepresidentqueen of the ringRahimovray silvasresultsromaniaRomeroseto degli abruzziRotterdamrussiarussianSandor CsotonyisarajevoschoolboysschoolgirlssemifinalsSerbiasilesiansimon trestinSimon Trestin memorialskopjesloveniaslovenia openslovenske konjicesocikassofiasomborspainspanish boxing federationsportst. petersburgstrandjasuboticaSvata Žáčekswedentammertammer tournamenttamperetbilisiteamthe star of the ringtournamenttouurnamenttraining campturkeyturkish boxing federationukraineumakhanovunder 22under22urkaineusti nad labemuzbekistanvalenciavalladolidVasilii ChirtocavilniusvladikavkazvrbaswarsawWladimir KlitschkowomenboxingwomenEUBCworld championshipsworld cup of petroleum countriesworldboxingchampionshipsworldchampionshipsyekaterinburgyouthyouth olympic gamesyouth womenyoutholimpicgamesYouthOlympicGamesyoutubezagreb